1 dilim kek kaç kalori? sorusunun cevabı kek diliminin büyüklüğüne ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra kekin pişirilme şekli ve sonradan ilave edilen krema ya da çikolata sosu gibi ekstra malzemeler de kalori oranının değişmesine neden olabilir.

Tüketilen gıdaların kalori oranı sadece kilo vermek isteyenler için değil sağlıklı beslenmeye özen gösteren herkes açısından son derece önemlidir. Çoğumuz kahvaltıda, gün içinde ya da akşamları çayın yanında bir dilim kek tüketmekten hoşlanırız. Bu yazımızda severek tükettiğimiz kek çeşitlerinin kalori değerleri hakkında bilgiler veriyoruz.

Bir Dilim Sade Kek Kaç Kalori?

Çoğumuzun öncelikli tercihi olan sade kek her damak tadına uyduğu için ilk olarak onun ne kadar kalori içerdiğine bakmamızda fayda var. Sade kek diğer keklere oranla daha düşük kalori içerir. Kakaolu, çikolata parçacıklı ya da meyveli kek ekstra malzeme içerdiğinden, sade kekten daha fazla kalori oranına sahiptir. Normal malzemeler kullanılarak yapılmış 1 dilim sade kek ortalama 150 ile 180 kalori civarıdır.

1 Dilim Islak Kek Kaç Kaloridir?

Çay saatlerinin en sevilen ikramlıklarından birisisi olan ıslak kekin 1 dilimi ise ortalama 570 kalori civarıdır.

1 Dilim Tatlandırıcılı Sade Kek Kaç kalori?

Kek yapımında toz şeker yerine tatlandırıcı kullandıysanız 1 dilim tatlandırıcılı sade kekin kalori oranını merak edebilirsiniz. Bu merakınızı hemen giderip 1 dilim tatlandırıcılı sade kekin 190 kalori içerdiğini söyleyelim.

Limonlu Kek Kaç Kaloridir?

Limonlu kek büyük küçük hepimizin sevdiği bir çeşittir. Bu enfes kekin 1 dilimi ortalama olarak 150 kalori içermektedir.

Portakallı Kekin 1 Dilimi Kaç Kalori?

Portakallı kek sevenlerde bu çeşidin 1 diliminin kaç kalori içerdiğini merak edeceklerdir. Orta büyüklükte 1 dilim portakallı kek yaklaşık olarak 265 kalori içerir.

1 Dilim Kakaolu Kek Kaç Kalori?

Sade kekten sonra en sevilen çeşitler arasında kakaolu kek gelmektedir. Çay ya da kahvenin yanında tüketeceğiniz 1 dilim kakaolu kek 355 kaloridir.

1 Dilim Üzümlü Kek Kaç Kalori?

Üzümlü kek sevenlere orta kalınlıkta 1 dilim kekin 200 kaloriye yakın olduğunu söyleyebiliriz.

1 Dilim Portakallı Kek Kaç Kalori?

En sevilen kek çeşitlerinden birisi olan portakallı kekin 1 dilimi ortalama 265 kaloridir.

1 Dilim Elmalı Kek Kaç Kalori?

1 dilim orta büyüklükte elmalı kekin 270 civarı kalori içerdiğini söyleyebiliriz.

Tarçınlı Kek Kaç Kalori?

Son dönemlerin en sevilen lezzetlerinden birisi olan tarçınlı kekin 1 dilimi 160 kalori civarıdır.

Meyveli ve Fındıklı Kek Kaç Kaloridir?

Meyve parçaları ve fındık ile yapılmış 1 dilim kekin kalori değeri ortalama olarak 250’dir.

1 Dilim Havuçlu Kek Kaç Kaloridir?

Normal un ile yapılan havuçlu kekin orta boy büyüklükte 1 dilimi yaklaşık olarak 620 kalori olmaktadır.

Yulaflı Havuçlu Kek Kaç Kalori?

Diyet yapanların ve formunu korumaya özen gösterenlerin terihi olan yulaflı havuçlu kekin 1 dilimi 160 kalori’dir.

Kepekli Havuçlu Kek Kaç Kalori?

Kepekli havuçlu kek sevenlere de 1 dilim kepekli havuçlu kekin 230 kalori civarı olduğunu hatırlatmak isteriz.

1 Dilim Çikolatalı Kek Kaç Kalori?

Kek çikolata parçaları ile lezzetlendirilmiş ise 1 dilimi 225 kalori civarı olacaktır.

1 Dilim Kremalı Kek Kaç Kalori?

Tatlı niyetine tüketilen kremalı kekler üzerindeki krem şanti ve diğer malzemeler nedeni ile ortalama 500 kalori civarındadır.

1 Dilim Kuruyemişli Kek Kaç Kalori?

Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerle yapılan kekler çok lezzetli olmalarının yanında sade keke oranla bir hayli kalori içerirler. Orta kalınlıkta kestiğiniz 1 dilim kuruyemişli kek yaklaşık olarak 450 kaloridir.

Düşük Kalorili Kek Nasıl Yapılır?

Düşük kalorili kek nasıl yapılır? diye merak edenlere bu konuda birkaç önerimiz olacak. Kek yapımında kullanılan yumurta ve yağ oranı azaltılarak daha az kalori içermesi sağlanabilir. Kullanılan şeker oranın azaltılması da bu konuda yardımcı olabilir. Kullanılan süt ve yoğurdun yağlı olmaması da bu konuda oldukça önemlidir. En iyisi yoğurt ve süt yerine taze sıkılmış portakal suyu veya sadece su da kullanılmasıdır.

Diyet yapanlar kek tüketebilir mi? diye merak edenler olabilir. Kek sade olsa bile 1 diliminin ortalama 150 kalori olduğunu unutmamalıyız. Düşük kalori içeren bir diyet yapanların kek tüketmesi riskli olabilir. Kilo verme sürecinde olanlar keki yukarıda anlattığımız gibi düşük kalorili olarak yapmaya özen gösterebilirler. Bunun yanında 1 dilim yerine daha küçük parça olarak kek tüketilebilir. Az şeker ve yağ içeren diyet kekler de bu anlamda faydalı olabilir.