50 yaş üstü cilt bakım tavsiyeleri

İnsan cildi, yaş ilerlemesine bağlı olarak her 10 yılda bir değişikliğe uğrar. Bu periyotlar aralığında da, yıllar ilerledikçe cilde daha çok özen göstermek gerekir. Çünkü yaş ilerledikçe cilt esnekliğini yavaş yavaş kaybetmeye, kırıklıklar ile sarkmalar meydana gelmeye başlar.

50 yaş üstü kadınlar için cilt bakımı bu gibi sebepler ile daha zorlu olabilmektedir. Çünkü genellikle daha kuru ve hassas bir cilde dönüşen ten yapısı, akabinde çizgileri ve kırışıklıkları da daha çok ortaya çıkarmaktadır. Zamanla cildin kolajen dokusu zayıflar ve elastin yani esneklik özelliği yitirmeye başlar.

Tabi ki bu durumların ortaya çıkması da, ciltte daha gevşek bir görünüme neden olabilirken aynı zamanda çatlaklar da meydana getirir. Yaş ilerledikçe bir de üzerine, Güneş’e karşı korumasız şekilde çıkılmasından dolayı cilt lekeleri ve ton farklılıkları da eklenince, 50 yaş üstü kadınlar için cilt bakım rutini daha zor olmaya başlar. Ama dert etmeyin! İşte size 50 yaş üstü kadınlar için cilt bakım önerileri ve tavsiyeleri…

Peeling Yapmak Hangi Yaşta Olursanız Olun, Önemli!

İster 20’li 30’lu yaşları sürüyor olun, ister 50 yaş üzerinde olun, cildi iyi şekilde temizlemek çok önemli. Bir cilt bakının en temel basamağı kesinlikle cildin temizleme aşamasıdır. Hangi koşullarda olursa olsun, mutlaka ama mutlaka cildinizi temizlemek bir alışkanlık olsun.

Tabi ki yaş ilerledikçe cilt kendini daha zor iyileştirir ve süreç yavaşlar. Bu durumu bir nebze de olsa düzenleyebilmek adına, cilt kuruluğunu da gidermek için glikolik asitli ve cildi hırpalamayacak dokuda bir kimyasal peeling temizleyici kullanarak cilt temizliğini yapmak çok önemli. Ayrıca yıllar içerisinde ortaya çıkan çizgilere, alfa ve beta kombinasyonuna sahip peelingler başarılı sonuçlar almaya yardımcı olacaktır.

Yaşlanmayı Yavaşlatacak Geciktirici Bir Serum Cilt Bakım Rutininizde Olmalı!

Cildin yaşlanmasının aslında iyi bir yanı mevcut. Bu da topikal bileşenler cilt yaşlanması ile birlikte cilde daha çok geçiş yapabilir duruma gelir. Dolayısıyla da büyüme faktörü ve peptitler daha çok çalışma şeklinde güdülenerek yaşla birlikte yavaşlayan düzeltici hormonları daha genç yaştaki kişilere nazaran daha çok uyarılır.

Tabi ki yaşınız biraz daha ilerledikçe, bir sonraki 10 yıllık periyoda başladığınız zamanlarda, cildinizi daha da çok korumak durumunda kalacaksınız. Bunu sağlarken de en iyi yardımcınız antioksidan bir serumdur. Cildi güneşin olumsuz etkilerinden ve kirlilikten koruyarak cilde yarar sağlayan bu antioksidan serumlar, cilt onarımını hızlandırır. Kollajen üretimini teşvik eder.

Cildinizi gerginleştirecek ve sarkmaları yavaşlatacak maskeler kullanın!

Artık yaş ilerlediğini görüyorsanız, mutlaka cildinizin yer çekimine karşı koyamayıp yavaş yavaş sarkmalar yaşadığı bölgeler olduğunu fark edebilirsiniz. Böyle durumlar için, cildi gergin tutacak ve cilt yaşlanmasını yavaşlatacak, ölü derileri kaldıracak maskeler kurtarıcınız olacaktır. Sizler için, oldukça etkili ve evde hazırlanabilecek malzemelerden oluşan bir maske önerisi…

Öncelikle, maske hazırlamak içi gerekli olan malzemeler:

  • 1 yumurta sarısı
  • 2 çorba kaşığı havuç suyu
  • Yarım tatlı kaşığı saf zeytinyağı

Görüldüğü üzere ürünler hemen her evde bulunabilecek türden. Tabi ki uygulaması da hiç zor değil. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırın. Oluşturduğunuz maskeyi yüzünüze ve boynunuza güzel bir şekilde uygulayın ve yarım saat kadar maskenin işlevsel hale gelmesini bekleyin. Yarım saat sonra cildinizi iyice yıkayın. Az sayıdaki bu malzemeler ile yapabileceğiniz bir maske ile cildiniz hem daha gergin hem de daha parlak bir hal alacaktır.