Günümüzde kilo vermek amacıyla yapılan yüzlerce diyet çeşidi mevcuttur. Değişik menülere sahip olan bu diyetlerin insan sağlığına zarar vermeden hedefine ulaşabilmesi için bilinçli olarak yapılmaları gerekir. Doğal kilo vermek isteyenlerin uyguladıkları bu diyetlerden birisi de armut diyeti olup, dikkatli uygulandığında başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Armut düşük kalorili ve lif oranı yüksek olan bir meyvedir. Az kalorili olması ve tok tutma özelliği nedeniyle diyet menülerinde kullanılabilecek bir meyvedir. Bu meyve diyet yapanlar için şeker ihtiyacını gidermek amacıyla tatlı yapımında da kullanılabilir. Bunun yanı sıra armut diyeti yaparak 1 haftada 4 ila 5 kilo vermek de mümkündür. Tabi bu konuda unutmamız gereken nokta her birimizin kiloları aynı hızla veremeyeceğimizdir. Aynı diyeti uygulayan iki kişiden biri 5 kilo verirken, bir diğeri 2 kilo verebilir. Aradaki fark metabolizmanın çalışmasından kaynaklanabilir. Bu yüzden bu diyeti yaparken bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Uyguladığınız diyetle birlikte spor da yapmanız halinde kilo vermeniz kolaylaşır ve hedeflediğiniz kiloya daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Armut Diyeti Nasıl Yapılır ?

Armut diyeti 7 gün boyunca aynı diyet menüsü uygulanarak yapılır. Az bir kilo fazlalığı olanlar 1 hafta bu programa uyarak kilolarını verebilirler ve sonrasında da sağlıklı beslenerek ve spor yaparak formlarını koruyabilirler. Diyeti yaptıktan sonra her zamanki dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığına dönerseniz, o zaman sadece 1 hafta boyunca yok yere eziyet çekmiş ve sağlığınızı riske atmış olursunuz. Şimdi merak edenler için armut diyetinin örnek menüsünü veriyoruz:

Armut Diyeti Örnek Menü 1 Günlük

Sabah

1 kase yulaf lapası ve 1 tane armut (armutu güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan tüketin.)

Ara Öğün

2 yumurta ve 1 avuç kadar mantarla yapılmış omlet, 1 dilim tam tahıllı ekmek ve 1 tane armut.

Öğle

1 porsiyon tavuk göğsü, (haşlanmış veya ızgarada.) içine domates katılmış yeşil salata, (yağsız ve tuzsuz) yarım porsiyon kadar somon balığı ve 1 tane armut.

Ara Öğün

1 tane armut.

Akşam

1 porsiyon light yoğurt ve 1 tane armut.

Armut diyeti yapmak isteyenler 7 gün boyunca aynı menüyü uygulamalıdır. Diyet menüleri gıdaların kalori değerleri hesaplanarak oluşturulduğu için listedeki yiyeceklerde değişiklik yapılmaması gerekir.