Bakımlı bayanların her zaman göz alıcı olmak için güzellik sırları vardır. Saçından makyajına, giyim tarzından kullandığı aksesuarlara kadar bu güzellik sırlarını sizler için araştırdık. Eğer siz de her zaman bakımlı ve güzel görünmek istiyorsanız bu sırlara dikkat etmenizde fayda vardır. Şimdi sizleri daha fazla merakta bırakmadan bu güzellik sırlarına geçmek istiyoruz.

Bakımlı bayanların güzellik sırlarını iki şekilde incelemek mümkün. Bunlardan birincisi kozmetik ürünler ile yapılan bakımlar, ikincisi ise doğal malzemeler ile yapılan bakımlardır. Hazır kozmetik ürünler ile yapılan bakımlarda kişinin mutlaka cildine, tenine, saç yapısına ya da tırnak yapısına uygun ürünler seçmesi gerekir. Evde yapılan doğal uygulamalarda da aynı şekilde saç, cilt ya da tırnak yapısına uygun malzemeler ile hazırlanan ürünler kullanılması gerekir. Şimdi bu iki noktaya dikkat ederek nasıl bakım yapılır ona göz atalım…

Cilt Bakım Sırları

Cilt bakımı, tüm bakımlı bayanların üzerinde önemli durduğu bir noktadır. Cilt sorunu yaşayanlar bu sorunların çözümü için bakım yaparken cilt sorunu olmayanlar bu kusursuz cildi korumak için düzenli bakım yapmaktadır.

Cilt sorunları için bakım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli cilt tipidir. Her insanın cilt tipi aynı değildir. Dolayısı ile yapılacak olan bakım da aynı değildir. Cilt, kuru, yağlı, normal ve karma cilt olarak dörde ayrılır. Normal cilt tipinde yüzün her yerin aynı kurulukta ve aynı renktedir. Canlı, pürüzsüz bir cilt tipidir. Kuru ciltler daha solgun görünümlü ve gergin ciltlerdir. Kolay kırışan bir cilt tipidir. Yağlı ciltler ise en fazla sorun yaşanan cilt tipidir. Parlak bir görüntüsü olan bu ciltlerin düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Karma ciltlerde ise yüzün bazı kısımlarında kuru, bazı kısımlarında yağlı cilt özellikleri görülür. Bakım yaparken kuru bölgeler ile yağlı bölgelere farklı ürünler kullanılmalı ya da her cilt tipine uygun ürünler ile bakım uygulanmalıdır.

Cilt tipinin dışında cildin eğimli olduğu cilt sorununun da bilinmesi önemlidir. Örneğin bazı ciltler çok çabuk aknelenmeye müsaittir. Bu ciltler için daha akneler çıkmadan önleyici bakım uygulanabilir. Aynı şekilde kırışıklığa müsait olan ciltler için kırışıklık karşıtı ürünler kullanılmalıdır. Bakımlı bayanlar özellikle bu noktaya dikkat ettikleri için ciltleri her kusursuzdur.

Saç Sırları

Bakımlı bayanlar ciltleri kadar saçları ile de dikkat çekmektedir. Tıpkı cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da saç tipine ve türüne göre uygulama yapılmalıdır. Saç tipleri, yağlı, kuru, karma ve normal olarak 4 gruba ayrılmaktadır. Saç bakım ürünü seçerken bu dört gruba ek olarak ince telli ve kalın telli olmasına da dikkat edilmelidir.

Saç sorunları için kullanılan özel ürünlerin dışında günlük kullanılan saç bakım ürünlerinin de seçiminde aynı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Düzenli olarak kullanılan ürünlerin mutlaka gün sonunda yıkanarak saçlardan tamamen arındırılması gerekir.

Bakımlı bayanlar saçlarının şekli ve rengine de çok dikkat etmektedir. Dönem dönem moda olan saç renkleri ve modelleri yerine kendine yakışan saçları tercih ederler. Kendine yakışan saç modelini seçmek için yüz şekline dikkat etmek gerekir. Örneğin yuvarlak gelen yüzler için katlı ve dalgalı saç modelleri daha havalı bir tarz olmaktadır. Uzun gelen yüzler içinse uzun ve düz saç modelleri uygundur.

Saç modeli kadar önemli olan bir diğer nokta ise saç rengidir. Bakımlı bayanlar yine bu noktada moda yerine kendisine yakışanı tercih etmektedir. Saç rengi seçiminde ten rengi ile uyumlu olmasına özen göstermek gerekir. Genel olarak ten renginin tonu ile saç renginin tonunun birbirini tamamlaması gerekir. Örneğin açık ten rengi ile açık sarı saç rengi son derece uyumludur. Benzer şekilde koyu kumral saç rengi ile de buğday ten uyumu çok doğal bir görüntü elde etmeyi sağlamaktadır.

Tırnak Bakımı

Bakımlı bayanların olmazsa olmazlarından bir diğeri de tırnak bakımıdır. Nasıl ki saç ve cilt bakımına özen gösteriliyorsa el ve tırnak bakımına da özen göstermek gerekir. Tırnakların bakımlı olması için illa uzun olmasına gerek yoktur. Temiz ve el yapısına uygun tırnaklar her zaman göz kamaştırıcı olmayı başarmaktadır.

Tırnak bakımında önemli noktalardan bir tanesi de oje kullanımıdır. Renklerini kıyafetiniz ya da tarzınıza göre belirleyebileceğiniz ojeler ile her zaman bakımlı ve güzel tırnaklara sahip olabilirsiniz. Oje olarak da düz oje, simli oje ya da nail art desenli ojelerden tercih edebilirsiniz.

Tırnakların bakımı kadar ellerin bakımı da önemlidir. Bu sebeple özellikle kış aylarında soğuktan çatlamaları engellemek için özel el kremleri kullanmak gerekir. Bu el kremlerini hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde bulunan malzemeler ile de hazırlayabilirsiniz. Her iki türlü de el bakımı yapmak bakımlı ellere sahip olmak için yeterlidir.

Giyim Sırları

Bakımlı bayanların belki de en büyük sırrı giyimlerindedir… Cilt, saç ve tırnak bakımından sonra bu bakımları belli edecek giyim sırlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bakımlı bayanlar aynı zamanda kendi tarzları olan bayanlardır. Bu nedenle modaya uymak yerine kendilerine uygun olanları seçmeyi tercih ederler. Bu seçimleri yaparken tarzlarının dışına çıkmadan modayı takip ederler. Yani sırf moda diye kendisine hiç yakışmayan, tarzı olmayan bir kıyafet ya da aksesuarı satın almazlar.

Kendi tarzını oluşturan bayanların olmazsa olmaz aksesuarlarının başında güneş gözlükleri gelmektedir. Farklı çok sayıda çeşidi olan bu gözlükler arasında seçim yaparken hem tarzına hem de yüz tipine uygun modeller tercih edilmelidir. Yüz tipine göre güneş gözlüğü seçerken gözlüğün yüzünüzün alanı ile uyumlu olmasına dikkat edin. Çok büyük gözlükler ya da çok küçük gözlükler çirkin bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bunun dışında kaş şeklinizde gözlük seçiminde önemli rol oynayacaktır. Eğer kaşlarınız kalkık ise gözlük seçerken kaşlarınızın tamamını dışarıda bırakan ya da tamamını kaplayan gözlükler seçmeniz gerekir. Aksi halde gözlük üzerinden kaşlarınızın yarısı görünür, yarısı görünmez ve bu da yine kötü bir görüntüye neden olur.

Bakımlı bayanlar, kolye, küpe, bileklik, bilezik, halhal gibi takıları da kendi tarzlarına uygun şekilde satın alıp kullanırlar. İster günlük hayatta olsun, ister özel bir yere giderken her zaman üzerlerinde bu parçalardan en az bir tanesini bulundururlar. Tıpkı güneş gözlüğü seçiminde olduğu gibi takı seçiminde de mutlaka tarzınıza uygun olan modelleri tercih etmeniz gerekir.

Son olarak ise bakımlı bayanlar ayakkabı ve çanta uyumuna çok dikkat ederler. Günlük olarak bir yere gideceklerinde bile mutlaka çanta ve ayakkabılarının birbiri ile uyumlu olmasına dikkat ederler. Bu uyum renk ve desen olabileceği gibi tarz olarak da belirlenebilir. Örnek vermek gerekirse günlük olarak bir yere giderken spor ayakkabı ve spor çanta kombini yaparlar. Benzer şekilde akşam yemeğine çıkarken siyah bir topuklu ayakkabı ve siyah bir el çantası kombini yapılabilir.

Bakımlı bayanların güzellik ve giyim sırları bu kadardır. Sizde bu önemli noktalara dikkat ederek her zaman bakımlı ve güzel olabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir