Vücudumuzu forma sokmaya çalışırken hangi meyveler tüketilmeli ? sorusunun cevabı özellikle düşük kalorili diyet yapanlar için oldukça önemlidir. Meyve vücudun vitamin ihtiyacını karşılamasının yanında içerdiği şeker nedeni ile tatlı yeme isteğini de bastırır. Sağladığı tokluk hissi de diyet yapanların işini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Çoğu diyetin menüsünde ara öğünlerde meyve bulunması da, uzun süre tok kalmayı sağlamasının yanında gün içinde ortaya çıkan tatlı krizini bastırmaya da yardımcı olur. Diyet yapanların meyve tüketmesinde sakınca yoktur fakat bu gıdaların da kalori içerdiği unutulmamalıdır. Aşırı ya da yüksek kalori içeren meyveleri tüketmek de düşük kalorili diyet yapanlar için sakıncalı olabilir. Meyvelerin kalori değerini bilerek buna göre ölçülü tüketmek gerekir. Bu yazımızda diyet yapanların tüketebilebileceği kalorisi düşük meyveler hakkında bilgi veriyoruz.

Az Kalori İçeren Meyveler

Elma Kaç Kalori?

Sevilen bir meyve olan elma diyet menülerinde sıklıkla gördüğümüz bir gıdadır. 1 tane elma yaklaşık 100 kalori içermekte ve ara öğünde tüketildiğinde bir sonraki öğüne kadar sağladığı tokluk hissi ile büyük kolaylık sağlamaktadır. İçerdiği şeker nedeni ile tatlı yeme isteğini bastırmaya da yardımcı olur.

Çilek Kaç Kalori?

Tanesi ortalama 4 kalori içeren çileğin 100 gramı 70 kaloridir. Besleyicilik değeri yüksek olan bu meyveyi tatlı krizini bastırmak isteyenler yoğurt ile birlikte karıştırarak tüketebilirler.

Kiraz Kaç Kalori?

Tanesi 3 kalori içeren kiraz da diyet yapanların rahatlıkla tüketebileği meyveler arasında bulunmaktadır. Diyet yapanlar aşırıya kaçmadıkları taktirde gönül rahatlığı ile kiraz tüketebilirler.

Yaban Mersini Kaç Kalori?

En az kalori içeren meyvelerden birisi olan yaban mersini içerdiği lif nedeni ile tokluk hissi sağlar. 1 tane yaban mersini 1 kalori içerdiğinden diyet yapanlar ve formunu korumaya özen gösterenler bu meyveyi gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Greyfurt Kaç Kalori?

1 tane greyfurt yaklaşık 90 kaloridir. Kan şekerini dengelemesi bakımından zayıflamak isteyenler için oldukça faydalıdır.

Armut Kaç Kalori?

1 tane armut ortalama 80 kalori içermektedir. Lif oranı yüksek olan bu meyve sayesinde tatlı yeme isteğinizi bastırırken, sağladığı tokluk hissi nedeni ile bir sonraki öğüne kadar rahat edebilirsiniz.

Diyet Yapanların Dikkatli Tüketmesi Gereken Meyveler

Karpuz Kaç Kalori?

Karpuz diyet yapanların en çok tüketiği meyveler arasında olsa da az lif, fazla şeker içermesi tüketiminde dikkatli olmayı gerektiriyor. Karpuzun 1 dilimi 50 kaloriye yakındır. Su oranı yüksek olan bu meyveyi kontrollü tüketerek vücudun su ihtiyacını karşılarken, tatlı yeme isteğini de bastırabilirsiniz.

Portakal Kaç Kalori?

1 tane portakal 60 kalori içerir fakat bu meyvenin şeker oranı yüksek olduğu için portakal yerine greyfurt tüketmeyi tercih etmenizde fayda var.

Üzüm Kaç Kalori?

10 tane üzüm ortalama olarak 40 kalori içermesine rağmen bu meyve çok şeker içerdiğinden tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir.

Bu yazımızda meyvelerin kalori değeri hakkında bilgiler verdik. Bu meyvelerin tüketimi konusunda farklı seçenekleriniz var. Her zaman meyveleri sade olarak tüketmek de fayda var fakat bazen bu yeterli gelmeyebilir. Gün içinde 1 porsiyon meyve salatası tüketebilir ve böylece açlık hissi duymadan günü rahat geçirebilirsiniz. Canınız çok tatlı çekiyor ve meyve yemek bu isteğin önüne geçmenize yardımcı olmuyorsa o zaman meyveleri yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu yoğurdun yağsız olması gerektiğini unutmayın.

Diyet yapanların tüketebileceği meyveler hakkındaki bilgileri sizlere aktardık. Diyet menünüzde özel olarak tüketmeniz gereken meyveler yoksa o zaman kalori değerlerine bakarak bir tercih yapabilirsiniz. Sadece diyet yapan kişiler değil formda kalmak isteyen herkes meyve tüketiminde bilinçli davranmalı, az kalori içeren ve tok tutmaya yardımcı olan meyvelerden tüketmeye özen göstermelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir