Ertesi gün hapı(ertesi sabah), istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla sadece acil durumlarda kullanılması gereken bir ilaçtır. Bazı bayanlar bu ilacı bir doğum kontrol yöntemi olarak sürekli kullanabileceğini düşünmektedir fakat ertesi gün hapı doğum kontrol hapı değildir sadece acil bir durum olduğunda kullanılması gerekir.

İlişkiden Kaç Saat Sonra Ertesi Gün Hapı Kullanılmalı?

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten hemen sonra ertesi gün hapının alınmasının etkisini artırdığını belirten uzmanlar ilk 72 saate kadar bu ilacın kullanılanileceğini belirtiyorlar. Ertesi gün hapı belirtilen dozda kullanılmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Koruyuculuk Oranı Nedir?

Ertesi gün hapının koruyuculuk oranı yüzde doksan gibi bir rakamdır. Bu oran hapın ilişkiden hemen sonra kullanılması ve uygun dozda alınması halinde geçerlidir. İlacın geç kullanılması koruyuculuk oranını azaltabilir. Ayrıca ertesi gün hapı kullandıktan sonra kusma gibi bir durum olursa hap bu yolla geri çıkabileceği için tekrar alınmazsa istenmeyen bir gebelik yaşanma riski ortaya çıkar.

Ertesi Gün Hapı Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • Korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi
  • İlişki sırasında kullanılan prezervatifin yırtılması
  • Spiralle korunan kadınlarda bu aletin yerinden kayması
  • Doğum kontrol hapı kullanan kadının bu hapı içmeyi unutması
  • İstenmeyen ilişki

Bu saydığımız durumlarda hamile kalmak istemeyen bayanlar vakit geçirmeden ertesi gün hapı almalıdır.

Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanabilir?

Ertesi gün hapını ilacın içeriğindeki maddelere alerjisi olmayan, hamilelik durumu bulunmayan, hormonal ilaç kullanmasında sakınca olmayan kadınlar kullanabilir. Ertesi gün hapını ilk kez kullanacak olanların doktora danıştıktan sonra ilacı içmeye başlamaları daha uygun olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılabilir?

 Ertesi gün hapı hormonal bir ilaç olduğu için çok sık kullanılması halinde vücuda aşırı hormon yüklenmesi olacaktır. Bu durum adet düzenini olumsuz etkileyeceği için uzmanlar ayda bir kereden fazla kullanılmasını tavsiye etmiyorlar.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı her kullananda yan etki oluşturmaz. Bu hapı kullanan kişilerin belirttikleri yan etkiler ise; mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, halsizlik, kasık ağrısı ve adetin gecikmesidir.

Bu yazımızda ertesi gün hapı nasıl kullanılır sorusunun cevabını uzman görüşlerine dayanarak vermeye çalıştık. Ertesi gün hapının acil durumlar dışında doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaması gerektiğini unutmayınız.