hamileliğin 12. haftası

Gebelikte 12. hafta üçüncü ayın bitimine denk gelir. Bu haftalar anne adayları için olumlu gelişmelerin olduğu bir dönemdir. İlk haftalarda yaşanan hamileliğe bağlı rahatsızlıklar bu dönemde hafiflemeye başlar. Rahatsızlıkları hafifleyen anne adayları bebeklerinin gelişimleri ile ilgili daha detaylı değerlendirme ve araştırmalar içine girer. Bu yazımızda bizler de sizler için hamilelikte 12. hafta anne ve bebek değişimlerini inceledik. Sizler de merak ediyorsanız sözü daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Hamileliğin 12. haftasında bebeklerin hayati organlarının büyük kısmı oluşmuştur. Bu durum bebeğin anne karnında daha fazla hareket etmesine neden olur. Daha hızlı ve fazla hareket eden bebek bu dönemde özellikle el parmaklarını hızlı hızlı hareket ettirir. Tırnak oluşumu ve kemik gelişiminin de büyük ölçüde tamamladığı 12. haftada bazı bebekler emme refleksi göstermeye başlar. Zaman zaman ultrasonda görülen bu emme refleksi anne babaların da çok hoşuna gider. Bebeklerin dalak ve karaciğer oluşumları tamamlanır ve bu organlar işlevlerini yerine getirmeye başlar. Ses telleri de oluşmaya başlayan bebekler yavaş yavaş nefes egzersizleri de yapmaya başlar.

12. haftada bebeklerin gelişimi bu şekilde iken anne adaylarında da fark edilir şekilde değişimler meydana gelir. Hamileliğin başında oluşan mide bulantısı, baş dönmesi, mide yanması azalmaya başlar. Bunun yerine çabuk yorulma, halsizlik durumları oluşur. Bebeğin de artık oksijene ihtiyaç duymasından dolayı yapılan hafif egzersizlerde bile anne adayları nefes nefese kalabilir. Bu durumda egzersiz yapmayı bırakmak yerine doktor kontrolünde egzersizlere devam etmek gerekir. Bazı gebeliklerde erken olsa da sırt, bel ve kemik ağrıları bu dönemde ortaya çıkmaya başlar. Değişen yaşam düzeni sebebi ile gün içinde baş ağrıları yaşanabilir. Ağrıları engellemek için anne adaylarının bol bol dinlenmesi ve düzenli uyuması gerekir.

12. Haftada Bebeğin Durumu

Anne karnındaki bebekler 12. haftada gelişimlerinin büyük kısmını tamamlar. Ultrason görüntüsünde artık kendisini belli eden bir şekli vardır. Genel olarak bu haftalarda ağırlıkları 12-14 gram arasındadır. Boyları ise 5-6 cm’e kadar uzamıştır. Bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesi için henüz erkendir. Ancak kalp atışları duyulabilir. 12. haftada anne karnındaki bebeklerin kalp atışı dakikada 120-160 keredir.

Gebelikte 12. hafta anne ve bebek değişimleri kısaca bu şekildedir. Anne adayları bu dönemde ne kadar fazla kendisine dikkat ederse bebeklerin gelişimleri ve kendi sağlıkları da aynı oranda pozitif etkilenir.