Kırışıklık yaş ilerledikçe ve zaman içerisinde mimik kullanımlarının fazlalaşması nedeniyle ortaya çıkan durumlardır. Tabi ki kimse göz altı kırışıklıkları ile cilt kırışıklıklarını istemez. Ancak bu kırışıklıklar sadece yaşlanma belirtisi olarak değil, kozmetik ürünlerinin yanlış uygulanmalarından dolayı da ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Yani kimse bu kırışıklıkları istemez, ancak bir nebze de olsun önüne geçmek bizim elimizdedir.

Göz Altı Kırışıklıkları

Göz altı kırışıklıkları, genellikle insanların cilt tipine göre değişiklik göstermekle birlikte, beslenme ile de doğru orantılıdır. Beslenmenin de bedenimizde hem sağlık hem güzellik açısından en önemli parametrelerin başında geldiği unutulmamalıdır. Beslenme ile birlikte, kişinin yaşam tarzı ve yaşadığı stres seviyesi ile de kırışıklıkların doğru orantılı olduğu bilinmektedir.

Göz Altı Kırışıklıkları Nelerdir?

Göz altı kırışıklıkları olarak nitelendirilen kırışıklar pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir Örneğin; göz altında ince çizgilenmeler meydana gelebildiği gibi, mimiklerin çok kullanımına bağlı olarak gözün yan taraflarında oluşan ve kaz ayağı olarak nitelendirilen kırışıklık şeklinde de çıkabilir. Veyahut ciltte gevşemeye yani esneklik kaybına bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, göz altı torbalarının belirginleşmesi de göz altı kırışıklıklarının sebebini oluşturur.

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

  • Göz altı kırışıklıklarının en önemli sebeplerinden birisi uyku düzeninin bozuk olmasıdır. Eğer ki vücudun ihtiyacı olandan daha az uyuyorsanız kırışıklıklar artacaktır. Göz çevresinde morluklar, yorgun görünüm, torbalar da ortaya çıkacaktır. Göz altı morluklarından kurtulmak için bir uyku düzeni oluşturmanız çok önemlidir. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkarsanız, vücudunuz biyolojik saatini oluşturacak ve zaten siz alarm bile kurmadan dinlenmiş olarak sabahları kendiniz uyanabileceksinizdir.
  • Cildinizin kırışık oluşturmasının en önemli sebeplerinden birisi de cildin elastikiyetiyle de ilgilidir. Bunu etkileyen önemli faktörlerden birisi de, cildinizin susuz kalmasıdır. Eğer ki hem kendi sağlığınızı hem de cilt sağlığınızı korumak istiyorsanız, cildinizin kurumasının ve dolayısıyla kırışıklık oluşturmasının önüne geçmek istiyorsanız, her gün mutlaka en az 8 bardak su içmelisiniz. Aksi takdirde cildinizdeki gözenekler büyüyecek ve kırışıklıklarınız artacaktır.
  • Yüzünüzü gün içerisinde soğuk suyla yıkamak gözenekleri küçülttüğü gibi cildi de tazeleyecektir.
  • Stres, hem yüzdeki genel kırışıklıkları hem de göz çevresindeki kırışıklıkları arttırmaktadır. Bunun önüne geçmek maalesef ki günümüz şartlarında kolay değildir. Şehrin kaosu, iş stresi, trafik derken pek çok parametre aslında vücudumuza zarar verebilmektedir. Ancak tamamen engelleyemesek de bir nebze olsun stresi azaltabilmek için nefes teknikleri uygulayabilir, spor yapabilirsiniz. Hatta zihninizi boşaltabilmek için yoga yapabilirsiniz. Böylelikle vücudunuz rahatlayacak ve kırışıklıklarınız da artmayacaktır.
  • Güneş aslında bizim bu dünyadaki dostumuzdur. Ancak unutulmamalıdır ki, zararlı ışınlar yani güneşin UV ışınları cildin kırışmasında önemli şekilde etkilidir. Bu UV ışınları ciltteki serbest radikalleri tetiklediğinden, mutlaka güneşe çıkarken gözlerini kısmamak ve göz sağlığınızı da korumak için güneş gözlüğü ya da siperlikli bir şapka kullanmalısınız. Aynı zamanda da, yazın ya da kışın fark etmeksizin, dışarı çıkarken mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini kullanmalı ve güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürerek çıkmanız etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.
  • Üzüm çekirdeği yağı oldukça besleyici bir yağdır. Hem cildi besler hem de nemlendirir. Üstelik kırışıklarla mücadelede çok etkili bir yağdır. Üzüm çekirdeği yağı yaşlanma etkilerini azaltarak kırışıklıkların önüne geçmek için yardımcı olduğu gibi, içeriğindeki antioksidan etkisiyle cildin temizlenmesini de sağlayarak daha parlak, taze bir cilde sahip olmanızı mümkün kılacaktır.