Hamilelikte kilo almayan bayan yoktur ve bu gayet doğal bir durumdur. Fakat bazen anne adaylarında aşırı bir kilo artışı söz konusu olabilir. Böyle zamanlarda ilk akla gelen soru da; hamileler diyet yapabilir mi? olmaktadır. Hamileler diyet yapamazlar çünkü sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeleri ve bebeklerinin gelişimi için tüm vitaminlerden yeteri kadar almaları gerekir. Diyet yapmak vitamin ve mineral eksikliğine neden olabileceği gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle hamilelere diyet yapmaları önerilmez.

Peki bu fazla kilolardan nasıl kurtulacağız veya fazla kilo almaya nasıl engel olacağız derseniz, bunun cevabı sağlıklı ve dengeli beslenmeniz olacaktır. Hamileliğiniz boyunca aşırı kalori içeren ve besleyici özelliği bulunmayan gıdalardan kaçınarak hem kilonuzu dengede tutabilir hem de sağlıklı beslendiğiniz için rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamilelik döneminde fazla kilo almak istemiyorsanız hergün düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz yapmak hem fazla kilo almanızı önler hem de daha kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca hamileyken yapacağınız egzersizler doğumunuzun daha kolay geçmesine de yardımcı olabilir. Yalnız yapacağınız bu egzersizlerin sizi çok fazla yorup, zorlamamasına dikkat etmeniz gerekir. Hamilelerin yapabileceği en iyi egzersizlerin başında yürüyüş ve yüzme gelmektedir. Doktorunuz yasaklamadığı sürece hamileliğiniz boyunca bu iki sporu zorlanmadan yapabilirsiniz. Çoğu hamilenin spor yapmaya engel bir durumu yoktur fakat tedbir amaçlı bunu doktorunuza danışarak yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Doktorunuz sizin durumunuza göre uygun egzersizler önerecektir. Siz de bu şekilde gönül rahatlığıyla sporunuzu yapıp, gereğinden fazla kilo almayıp sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamileler diyet yapamayacağı için doğum öncesinde bu konuda dikkatli olunması gerekir. Hamile kalmak isteyen bir bayan fazla kiloluysa hamile kalmayı bir süreliğine ertelemeli, bu sırada sağlıklı bir diyet programı uygulayarak kilo verdikten sonra hamile kalmaya çalışmalıdır. Hamile kaldıktan sonra diyet yapılamayacağı için bunu hamilelikten önce yapmak gerekir. İdeal bir kiloda hamileliğe başlamak, her zaman için daha avantajlı bir durumdur.

Hamileler diyet yapamaz fakat doktorlarının önereceği sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulayabilirler. Uygulanacak böyle bir program sayesinde ihtiyaç duyulan tüm vitamin ve mineraller gereği kadar alınır. Bu da annenin fazla kilo almasının önüne geçerken, bebeğin de sağlıklı gelişmesine katkıda bulunur. Hamilelik döneminde her kadın az veya çok kilo alır. Kilo almamak mümkün değildir çünkü bebeğin kendi ağırlığı, plasentanın ağırlığı, bebeğin suyu vs. bunların hepsi hamile bayanın kilosuna dahildir. Makul ölçülerde elbette kilo alacaksınız, aldığınız kiloları sorun yapmayın. Fakat normalden fazla kilo almanız söz konusu ise o zaman beslenmenize dikkat ederek ve size önerilen egzersizleri yaparak kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Tüm çabalarınıza rağmen hamilelik döneminde fazla kilo aldıysanız bu kiloları vermek için doğum sonrasını beklemeniz gerekir. Doğum sırasında kilolarınızın bir kısmı zaten gidecektir, geri kalanlarını da doğumdan sonra uygun bir şekilde verebilirsiniz. Doğumu zorlaştıracak bir kilo alımı mevcut değilse, kilolarınızı takıntı yapmayın ve hayatınızın bu en güzel döneminin tadını çıkarın.

Hamileler diyet yapabilir mi? sorusunun cevabını uzman görüşlerine dayanarak cevaplamaya çalıştık. Herhangi bir kilo sorununuz varsa kendi başınıza diyet uygulamaya kalkmayın ve bu konuda mutlaka bir uzmana danışın. Unutmayın ki bu konuda yapacağınız bir yanlış sadece sizi etkilemez, bebeğinizi de doğrudan etkiler.