Adındanda anlaşılacağı gibi, hamile olup olunmadığını anlamak için hamilelik testleri kullanılır. Bu yazıda size farklı gebelik testleri ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelik testleri,hamile olup olmadığını belirleyen testlerdir. Hamilelik belirtileri genellikle yeni bir hayatın başlamak üzere olduğunu gösterse de, bu testler çok hassastır ve hamileliği erken evrelerde tespit edebilir. Artık evde gebelik testleri olduğu için kadınlar doktora gitmeden hamile olduklarını öğrenebilirler.

Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, idrar veya kan örneğinde hCG hormonunu saptamak için kullanılır. İnsan koryonik gonadotropin (hCG), hamile kadınlarda bulunan bir hormondur. hCG hormonunun salgılanması gebelikten hemen sonra başlar ve gebelik ilerledikçe bu hormonun salgılanması artar. Fazla hCG idrarla atılır. Yani sadece idrardaki hCG miktarının ölçülmesi ve kontrol edilmesi gebeliği kanıtlamak için yeterlidir. 25 mIU/ml işaretinin üzerindeki HCG seviyeleri hamileliği gösterebilir. Bununla birlikte, hCG seviyeleri 5 mIU/ml’nin altında olan kadınların hamile kalma olasılığı düşüktür.

Hamilelik Testleri hCG Hormonunu Ne Zaman Tespit Edebilir?

Döllenmiş yumurta implante olduktan sonra, gelişen plasenta hCG hormonunu salmaya başlar. Kan örneklerini inceleyen gebelik testleri, genellikle implantasyondan 3-4 gün sonra veya fertilizasyondan 9-16 gün sonra hCG hormonunun erken saptanmasını sağlar. Öte yandan, idrar testleri gebe kaldıktan 12-19 gün sonra hCG hormonunu tespit edebilir. Genel olarak ilişkiden sonraki 2-3 haftalık bir süre gebelik testleri ile hCG hormonunun saptanmasına olanak sağlayabilir. Döllenmenin ilişki gününde gerçekleşmesi gerekmez.  Korunmasız ilişki sonrası adet görmeyen kadınlar mutlaka gebelik testi yaptırmalıdır. Hamilelik testi adetinizin gecikmesinden bir hafta sonra yapılması en doğru sonuçları verir. Test çok erken yapılırsa yanlış negatif sonuçlar oluşabilir.  Hamileyseniz ancak test bunu tespit edemiyorsa kan ve idrar gebelik testi yapılabilir.

Kan Testleri

Bu testi yaptırmadan önce bir doktor muayenehanesini ziyaret etmelisiniz. İki tür kan gebelik testi vardır bunlar; kantitatif ve kalitatif olarak bilinir. Bu testlerden ilki verilen kan örneğindeki hCg konsantrasyonunu belirler. Öte yandan, kalitatif test, hCG hormonunun varlığını doğrulamak için yararlıdır. Ancak hamilelik testinin sonucunu almak için bir iki gün beklemek gerekiyor.

İdrar Gebelik Testleri

Çoğu kadın hamile olup olmadığını öğrenmek için bu testleri kullanır. Evde gebelik testleri uygun, ucuzdur ve 5 dakika içinde sonuç verir. Evde gebelik testleri de gizlidir. Evde yapılan gebelik testlerinin doğruluğu %97-99’dur ve bu onları dikkate almak için yeterlidir. Ayrıca bu testleri satın almak için doktor reçetesine ihtiyacınız yoktur. Bu testleri günün içinde yaptırabilirsiniz ancak erken saatlerinde yapmanız önerilir. Bunun nedeni, hCG hormonunun günün erken saatlerinde zirve yaparak fark edilmesini çok daha kolay hale getirmesidir. Aynı zamanda, testi etkileyebilecek çok miktarda sıvı alındığında hormonun seyreldiği gözlemlenmiştir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi, belirli bir idrar örneğinde hCG hormonunun varlığını tespit edebilen kimyasal bir şeritten başka bir şey değildir. Tek yapmanız gereken bu şeride bir veya iki damla idrar damlatmak.  Birkaç dakika bekledikten sonra artı veya çift çizgi fark ederseniz, bu hamileliğin gerçekleştiğini gösterir. Bu şerit, anti-hCG antikor-enzim konjugatları ve sadece hCG’ye bağlanan bir molekül ve emici bir malzemeden oluşur. Yani hCG içeren idrar şeride temas ettiğinde anti-hCG’lere bağlanır ve gösterge pembeye döner. Test bölgesi pembeye dönerse, bu pozitif bir test olduğunu gösterir ve hamileliği onaylar.

HCG içeren ilaçlar yanlış gebelik testlerine neden olabilir. Örneğin, Pregnyl ve Ovidrel gibi doğurganlık problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar hCG içerir. Bu ilaçlar vücutta hCG salgılanmasını arttırır. Bu nedenle, bu ilaçları alan kadınlarda hamilelik testi yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Antibiyotikleri hCG içermeyen diğer ilaçlar gebelik testlerini etkilemez.