Saçlarında bir hareketlilik isteyen çoğu bayan saçlarına maşa ile dalga yapar. İrili ufaklı her çeşit dalganın saçlara doğal ve daha farklı bir hava verdiği inkar edilemez. Fakat saçların güzel görünmesi için çok sık tekrarlanan bu uygulama, belli bir süre sonra saçlarda kırıklar oluşmasına neden olur.

Bakımsız görünen ve kırıklarla dolu saçlar da hiçbir bayanın istemeyeceği bir durum olduğu için akıllara; maşa kullanmadan dalga yapılabilir mi? sorusu gelmektedir. Eğer sizin de aklınızda böyle bir soru varsa sizlere saç maşası kullanmadan da saçlarınıza dalga yapabileceğinizi söyleyebilir hatta size bunun için farklı yöntemler de önerebiliriz.

Saçlara Maşa Kullanmadan Doğal Yöntemlerle Dalga Yapımı

Saç maşası yüksek ısı içerdiği ve bu ısıda saçlarımıza zarar verdiği için kimimiz saçlarımıza dalga yapmaktan vazgeçtik, kimimiz de bunun için çözümler arayıp doğal yöntemlerle saçlarımıza dalga yapmanın yollarını araştırdık. Size saçlara maşa kullanmadan doğal yollardan dalga yapacağınız üç tane yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bunların her biri de evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve oldukça etkili yöntemlerdir.

Saçlara Doğal Yollarla Dalga Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saçların daha kolay şekil alması için nemli olmaları gerekir. Bu nedenle uygulamaya başlamadan önce saçlarınızı güzelce yıkayın veya saçlarınıza biraz su püskürtün. Daha sonra havluyla hafif nemli kalacak şekilde kurulayın.
  • Saçlarınızda iri dalga istiyorsanız, saçlarınızı daha kalın tutamlar halinde almalı ve daha gevşek sarmalısınız. Eğer ince dalgalar istiyorsanız o zaman da daha ince tutamlar alarak, mümkün olduğunca sıkı sarmanız gerekir.
  • Saçlarınızdaki dalgaların daha belirgin olmasını istiyorsanız, saçlarınıza işlemi geceden uygulayıp sabah uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Gece boyunca saçlarınız daha iyi şekil alır.
  • Uygulama öncesinde saçınıza bukle köpüğü uygularsanız, saçlarınızda daha güzel ve belirgin dalgalar elde edebilirsiniz.
  • Saçlarınıza uygulamayı yaptıktan sonra saç spreyi kullanırsanız, saçlarınızın gün boyu dalgalı görünümü bozulmadan sabit kalacaktır.

Şimdi gelelim saçlarımıza maşa kullanmadan doğal yollarla dalga yapmaya:

Saçları Örerek Maşasız Dalga Yapmak

Saçlara maşa kullanmadan doğal yollarla dalga yapmanın en basit ve en çok uygulanan şekli saçları örmektir. Geceden saçlarınızı yıkayın ve saçlarınız nemli iken tarak yardımıyla tutamlara ayırın ve her tutamı tek tek güzelce örerek uç kısma ince lastik toka takarak sabitleyin. Saçlarınızı tutamlara ayırırken ince dalgalar için ince saç tutamları, iri dalgalar için de kalın saç tutamları almanız gerektiğini unutmayın. Sonra güzelce yatıp uyuyun ve sabah uyandığınızda saçlarınızdaki örgüleri çözün. Nasıl? Saçlarınız istediğiniz gibi kıvır kıvır görünüyor değilmi? Dışarı çıkacaksanız saç spreyi sıkarak, saçlarınızın gün boyu aynı güzellikte kalmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Bantı Kullanarak Saçlara Maşasız Dalga Yapmak

Hafif nemli olan saçlarınıza, saç köpüğü sıkın. Daha sonra çok kalın olmayan bir saç bantını şapka takar gibi geçirin. İstediğiniz sıklığa göre kalın veya ince tutamlar aldığınız saçlarınızı, saç bantına dolayın. Saçlarınızı kalın tutamlar halinde ayırdıysanız saç bantına biraz daha gevşek dolayın. İnce tutamlar aldıysanız daha sıkı sarmalısınız. İşlemi tamamladıktan sonra birkaç saat saçlarınızı bu şekilde bekletin ve açın. İşte hepsi bu kadar, doğal görünen dalgalı saçlarınızın keyfini çıkarın.

Saçları Dolayarak Maşasız Dalga Yapmak

Özellikle küçük kızlarımızın saçını yaparken başvurabileceğimiz çok pratik bir yöntemdir. Çoğu genç bayan da saçlarını kolaylıkla bu yöntemi uygulayarak dalgalı hale getirebilir. Nemli olan saçlar arzu edilen kalınlıkta tutamlara ayrılır ve saçlar kökünden ucuna kadar düzgün bir şekilde burulur. Burma işleminden sonra saç tutamı, saç derisinin dip kısmından yuvarlak şekilde kendi etrafında çevrilerek yuvarlak bir top haline getirilir ve saça lastik toka takılarak sabitlenir. Saçın tamamına bu işlem uygulandıktan sonra, biraz sabırla bekleyip saçları açtığınızda harika görünen dalgalarla karşılaşacaksınız.

Bu yılın saç modasında yükselen trendler arasında doğal dalgalı saçlar ilk sıralarda yer almaktadır. Siz de saçlarınızı yıpratmadan modayı takip etmek istiyorsanız saçlara maşa kullanmadan doğal dalga yapma yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir