Saç uzatan doğal yağlar

Birçok insan saç uzatmak için piyasada bulunan farklı kozmetik ürünler kullanır. Fakat bu ürünler hem yüksek bütçeler gerektirirken hem de kısa sürede etkili sonuçlar vermez. Çünkü saçları uzatmak ancak onları eski sağlığına kavuşturmak ile mümkündür. Bu nedenle son zamanlarda da gittikçe popüler bir hal alan bitkisel saç uzatma seçenekleri, kolay uygulanabilen ve mucizevi etkiler yaratan yöntemler arasında yer alır.

Birçok insan saç uzatmak için piyasada bulunan farklı kozmetik ürünler kullanır. Fakat bu ürünler hem yüksek bütçeler gerektirirken hem de kısa sürede etkili sonuçlar vermez. Çünkü saçları uzatmak ancak onları eski sağlığına kavuşturmak ile mümkündür. Bu nedenle son zamanlarda da gittikçe popüler bir hal alan bitkisel saç uzatma seçenekleri, kolay uygulanabilen ve mucizevi etkiler yaratan yöntemler arasında yer alır. Saçlara ihtiyacı olan mineral ve vitamin desteğini sağlarken aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandırarak dipten uçlara kadar kuvvetlendirir.

Siz de saçlarınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını isteyenlerdenseniz gelin bu etkiye sahip doğal yağları birlikte inceleyelim;

Zeytinyağı

Vücut üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan bu yararlı yağ, saç bakımında da oldukça etkilidir. İçerdiği E vitamini sayesinde saç diplerini besleyen zeytinyağı, doğal bir nem kaynağı olduğu için de hızlı ve sağlıklı bir uzama sağlar. Duşa girmeden birkaç saat önce saç diplerinize masaj ile uygulayacağınız zeytinyağını ılık su ile durulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda etkisini hızlıca fark edeceksiniz.

Argan yağı

İçerisinde bulunan C, E ve A vitaminlerine ek olarak doğal bir Omega-9 kaynağı olan argan yağı, yüzyıllardır saç ve cilt bakımlarında kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Antioksidan içeriği sayesinde uygulandığı yerde hücre yenilenmesini hızlandıran bu yağ, saçta oluşan hasarları oldukça kolay ve hızlı bir şekilde onararak saça parlaklık sağlar. Maske halinde de uygulayabileceğiniz bu yağı aynı zamanda çok basit bir şekilde, her saç yıkamasından sonra nemli saçlara az miktarda yedirerek de kullanabilirsiniz.

Hint yağı

Saçlar için en önemli vitamin olan E vitamini bakımından oldukça zengin olan Hint yağı, hızlı uzamanın yanında saç kabarıklıklarını da önler ve saçınıza bakımlı bir görünüm verir. Aynı zamanda Omega-3 yağ asidi için de doğal bir kaynak olan bu yağı kullanmadan önce ısıtmalısınız. Isınmış Hint yağını uygun sıcaklığa gelene kadar dinlendirdikten sonra temiz saç diplerine masaj ile uygulayıp sonrasında ılık su ile durulama sağlayarak yararlı özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Badem yağı

Bu yağın saç bakımındaki yeri herkes tarafından bilinmekte. Fakat bilinmeyen şey ise badem yağının doğadaki birçok vitamin ve kalsiyumu bünyesinde barındırması. B, E, K ve A vitaminlerinin yanında magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir kaynak olan bu doğal yağ, düzenli kullanımında ilk bakışta dikkati üzerine çeken saçlara kavuşmanızı sağlar. Duş öncesinde saç diplerinde bekletilerek kullanılabilen bu yağı aynı zamanda duştan sonra birkaç damla ile nemli saçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Yalnızca saçınızı beslemekle kalmayan badem yağı aynı zamanda sonrası için de koruyucu bir özelliğe sahiptir ve duş sonrası kullanımda bundan faydalanabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı

Pprotein içeriği sayesinde özellikle ince telli saç yapılarını canlandırma gücüne sahip Hindistan cevizi yağı son yıllarda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bu yağı katı halde alarak kendiniz evde maske yapabileceğiniz gibi aynı zamanda içeriğinde Hindistan cevizi yağı barındıran kozmetik ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Organik olanı çok daha etkili olan bu doğal yağı saçınızda on dakika beklettiğinizde bile saç derinizdeki kan dolaşımı hızlanarak uzama hızı iki katına çıkacaktır. Hindistan cevizi yağı yüksek nem desteği ile birlikte uzamaya ek olarak gür ve parlaklık etkisi de yaratır.

Yukarıda faydalarını açıklamış olduğumuz yağlara ek olarak nane, biberiye, susam ve lavanta yağı gibi doğal yağların da saç uzatma üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Tüm aktarlarda bulabileceğiniz bu yağları evde çok kolay bir şekilde saçlarınıza uygulayabilir, düzenli bir kullanım sonucunda en hızlı ve hesaplı şekilde saçlarınızın uzadığına şahit olabilirsiniz.