Saçlarınızı Uzatmak İçin Kullanabileceğiniz 5 Doğa Harikası Bitki:Hızlı bir şekilde saç uzatmak isteyenler her ne kadar genellikle kozmetik ürünlere yönelseler de bitkisel içerikli saç bakım yöntemleri de son günlerde oldukça popüler. Özellikle pahalı ürünlere para harcamayarak doğadan gelen mucizeye inananlar için bulunmaz bir fırsat olan bu bakım rutinleri arasında protein, vitamin ve mineral içerikli besinler olduğu gibi çeşitli otlar ve çiçekler de bulunmakta. Doğanın sunduğu bu muhteşem olanakların faydalarını öğrenerek doğru şekilde kullanabilir, canlı, uzun ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz. Gelin, birlikte bu bitkileri nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım;

Isırgan Otu Kullanımı

Kadınların yüzyıllardır saç bakımlarına dahil ettikleri ısırgan otu, antioksidan özelliği sayesinde saçı besleyerek yeni oluşumları hızlandırır. Düzenli kullanımda büyük faydasını göreceğiniz ısırgan otunu kurutulmuş ya da taze bir şekilde 1 litre su ile birlikte kaynatmalısınız. Sonrasında ise derinize uygun ılıklığa geldiğinde süzerek temiz saçlarınıza uygulayın. Yarım saat kadar bekletilen ısırgan otunu şampuansız bir şekilde durulayabilirsiniz.

Lavanta Kullanımı

Çoğu pahalı kozmetik ürününün içerisinde lavanta bitki özü bulunduğunu fark etmişsinizdir. Çok daha uygun fiyata satın alabileceğiniz bu bitkinin yağını kullanabileceğiniz gibi kendisi ile birlikte de bir kür oluşturabilirsiniz. Bunun için önceden kaynatılmış 1 litre suyun içerisine bir avuç lavanta bitkisini ekleyin. Sonrasında ise 15 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Ilık bir sıcaklığa ulaşan lavanta suyunu diplerden uçlara doğru uygulayarak yarım saat saçınızda bekletin. Su ile durulayabileceğiniz bu kolay kürü bakım rutininize haftada bir olarak dahil edebilirsiniz.

Adaçayı Kullanımı

Sağlıklı bir beden için doğal ilaç olarak kullanılan adaçayı sağlıklı saçlar için de kullanılabilen bitkiler arasındadır. Özellikle saç derisine hücum ederek derinlemesine bir temizlik sağlayan bu bitki saç uzamasını hızlandırdığı gibi yıpranan saçları da kısa sürede onarır. Tüm bu etkilerden yararlanabilmek için ise 1 litre kaynar suyun içine ocağı kapattıktan sonra birkaç adaçayı dalı atmanız yeterli. Temiz bir sprey şişesi yardımıyla elinizin altında saklayabileceğiniz bu doğal su ile saçlarınızı düzenli aralıklarla ıslattığınızda gözle görülür bir değişim elde edebilirsiniz.

Biberiye Otu Kullanımı

İnsanlar tarafından faydaları çok fazla bilinmeyen bitkilerin başında gelen biberiye otu, saç diplerinde oluşturduğu uyarıcı etki sayesinde saç uzamasını hızlandırır. Şampuan ile yıkanan saçlarınızı durulamak için kullandığınız suya bu otu ilave ettiğinizde parlaklık ve canlılığı hemen fark edebilirsiniz. Bu kür için yeterli miktarda biberiye çayı hazırlayarak banyonuza kaldırın ve her durulama işleminde kullanın.

Çemen Otu Kullanımı

Çemen otu, içerisinde barındırdığı proteinler sayesinde yıpranmış saçlarınızı onarır ve yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca bu otu saç dökülmesi şikâyetiyle karşılaşanlar da kullanabilir. Etkili bir bakım uygulamak için bir çay bardağı çemen otu tohumunu 12 saat boyunca suda bekletmelisiniz. Sonrasında yumuşak bir kıvama gelen tohumları ezerek elde ettiğininiz kremi saç diplerinize sürmelisiniz. Yaklaşık 1 saat bekletme sonunda duruladığınız maskeyi her gün uygularsanız çok daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.