Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Şekilde Kilo Verme Yolları Nerdeyse çoğu kadının ortak sorunu olan fazla kiloları birçok kadını strese sokmaktadır. Sadece kadınların değil erkeklerin de büyük sorunu olan fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmanın yolu mümkündür. Kilo vermenin en önemli noktası diyettir. Diyet yemek yememek değil sağlıklı bir şekilde beslenmedir. Diyeti sporla da taçlandırırsanız hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Öncellikle diyetinizde mutlaka proteine yer vermelisiniz. Bu proteinler et,balık,tavuk vb. şeylerdir.

Günlük  Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

Güzel bir fiziğe kavuşmak için ve fazla kilolardan kurtulmak önemli olan diyeti önemseyerek ve dikkate alınarak yapılırsa 1 haftada 5 kilo vermek mümkündür. Peki bu diyet nasıl yapılmalıdır?

Öncellikle kahvaltıda 1 tane haşlanmış yumurta ya da isteğe göre 1 dilim peynir,2 dilim tam buğdaylı ekmek bolca yeşillik ,5 zeytin ve yanında şekersiz çay ya da yeşil çay içilebilir.Kahvaltidan sonra ara öğün olarak ise yarım şu bardağı yağsız süt içilebilir.(metabolizmanız yavaş ise sütünüzün içine 2 çay kaşığı kahve ekleyebilirsiniz).

Öğle yemeğinde ise tavuk göğsünü 1 porsiyon olacak şekilde az yağla kızartıp yiyebilirsiniz. Yanında 1 dilim tam buğdaylı ekmek ,isteğe göre yağsız  salata ve yanında su içilebilir.

Ikındı yemeğinde ise yulaf ezmesi ya da yoğurt yenilebilir. Yanında ise isteğe bağlı olarak ekşi elma yenilebilir.

Son olarak aksam yemeği, aksam yemeğinin fazla ağırlık yapmaması için hafif olması  için hafif şeyler yenmelidir. Buna da ton balıklı yağsız salata uygun olabilir.

Günlük Egzersiz Yaparak Kilo Verme

Diyetin fazla kilolalardan kurtulma da etkisi olduğu kadar günlük egzersizler de çok önemlidir. Bu egzersizleri de diyet gibi fazla zorlamadan yavaş yavaş başlayarak yapılmalıdır. Peki günlük egzersizler nasıl olmalıdır?

Aksam yemeğinden sonra hafif tempoda 1 saat kadar yürünmelidir. Tabi bu yürümeler bacaklar alışıncaya kadardır. Bacaklar alıştıktan sonra hafif tempoda koşmak fazla kilolardan kurtulmak için daha etkilidir. Bu yürüyüş ya da koşu sonraları eve döndükten sonra yapılması gereken birkaç egzersiz daha vardır. Bunlar ; mekik, plank,sınav,bacak açma hareketleri ,vücudu germe hareketleri gibi egzersizlerdir. Öncellikle bacak açma egzersizleri 10-15 dakika süreyle yapılmalıdır. Bacak açma hareketlerinden sonra sıra mekiğe gelmektedir. Yaklaşık 25 tane zorlanmicak şekilde mekik çekilmelidir. Mekikten sonra yaklaşık 10 tane sınav da çekilmelidir. En sona plank bırakılır. Plank en başlarda 30 sn. ile başlanır. Vücut alıştıktan sonra bu süre uzatılabilir.

Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenin Püf Noktaları

Fazlalık kilolardan kurtulmak için diyet ve spor haricinde yapılması gereken birkaç şey daha vardır. Kilo vermek için diyet ve spor oldukça etkilidir fakat daha hızlı vermek isteyenler bu püf noktalara da dikkat etmelidir.

1-kahvaltıda yumurta yemek: kahvaltıda yumurta yemek hem daha az kalori aldırır ve uzunca bir süre tok tutarak acıkmanızı engeller.

2-kendinize detoks suları yapın: bu detoks suları metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermenize olanak sağlar.

3-Bolca su içmek: bol bol su içmek vücudunuzdaki fazla atıkları atmanıza yardımcı olur ve böylelikle daha hızlı kilo vermeye başlarsınız.

4-Şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır: şeker vücuda en zararlı besindir. Şekerin vücuttan atılması zor olduğu gibi kilo almayı da imkan sağlar.

5-Porsiyonlarınızı olabildiğince küçültün: ne kadar az porsiyonlu yemek tüketmek o kadar    hızlı kilo vermektir.

6-aci yiyin: acı yemek metabolizmayı hızlandırdığı için acı yemek de kilo vermeye yardımcı olur.

7-yemekler fazla çiğnenmelidir: yemekler ne kadar çok çiğnemişse kalorileri o kadar az almış olursunuz.

8-uyku düzeni: uyku düzeni bozuk birinin hızlı kilo vermesi pek de kolay değildir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir