Modern ve şık giyinmek elbette ki her bayanın hakkı fakat bazen öyle hatalı giyim ve aksesuar tercihleri yapılıyor ki, ortaya çıkan şıklık değil rüküşlük oluyor. Moda sadece tek çeşit giyimden ibaret değildir, sunulan birçok seçenek vardır. İnsanlar bunlardan kendileri için en uygun olanını tercih etmelidir. Peki bu sık yapılan moda hataları nelerdir diye soracak olursanız listenin bir hayli kabarık olduğunu söyleyebiliriz.

Moda olan her giysiyi giymek

Bu sezonun modası olan tüm giysileri giymeliyim.” anlayışı bayanların en sık yaptığı moda hatalarının başında geliyor. Moda bir mankenin veya herhangi bir ünlüde görüp beğendiğiniz bir kıyafeti hemen alıp giymeniz değildir. Moda o yılın trendlerini kendinize göre uyarlamanız yani, moda size yakışandır.

Başkalarının tarzını taklit etmek

Herkesin kişiliği nasıl farklıysa söz konusu moda olduğunda da herkesin kendine has bir tarzı olmalıdır. X kişinin tarzını beğenebilirsiniz fakat bunu onda beğendiğiniz için sizin de onun gibi giyinmeniz son derece yanlıştır. O onun tarzıdır, onda güzel durabilir fakat sizin tarzınız olmadığı için üzerinizde eğreti duracaktır. Bunu yapmayın modayı kendi tarzınız doğrultusunda takip edin. Ancak bu şekilde modern ve şık görünebilirsiniz.

Sürekli aynı kıyafeti giymek

Ne yazık ki bu davranış şekli toplumumuzda çok sık görülüyor. Sırf moda ve kaliteli diye bütçemizi zorlayarak bir kıyafeti alıyoruz ve sezon boyunca adeta o giysi üzerimize yapışıkmış gibi, yıkayıp yıkayıp sürekli onu giyiyoruz. Neden? Çünkü o bu senenin modası, çünkü o çok pahalı ve her gün giyilmeli ki verdiğimiz paraya değmeli. Sürekli aynı kıyafeti giymek sizi rahatsız etmeyebilir fakat emin olun ki etrafınızdaki insanlar bu konuda sizin gibi düşünmeyeceklerdir. Sizi hep aynı görmek onların iğneleyici laflarına maruz kalmanıza neden olacaktır.

Pahalı kıyafet kalitelidir anlayışı

Moda anlayışımızdaki en yanlış görüşlerden birisi de ” pahalı ise kalitelidir.” şeklindeki yanlış düşüncemizdir. Pahalı olan her kıyafet, ayakkabı veya aksesuar kaliteli ucuz olanlar ise kalitesizdir diye bir ön yargı bütçemize zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Bazı ürünlerin para yapan tarafı sadece onların markalarıdır. Ödediğiniz para ürünün kalitesine değil isminedir. Ondan daha ucuz ve daha uzun süre kullanabileceğiniz kıyafetler de olduğunu unutmayın.

Sezon sonu indiriminden faydalanmak

Mevsim geçişlerinde çoğu marka sezon sonu indirimi yapar. Bu çoğu bayan için eşsiz bir fırsattır. Beğendikleri çoğu kıyafeti yarı fiyatına almak, vitrinde görmekle yetindikleri bir ayakkabı veya çantaya sahip olmak… Buraya kadar iyi hoş da yazlık bir kıyafeti kış girişinde almak ya da kışlık bir ayakkabıyı yaza girerken almak ne kadar mantıklıdır? Sonuçta alınan o kıyafet bir sonraki sezona kadar giyilemeyecek olduktan sonra, giysi dolabında boşuna yer işgal etmesine ne gerek var. Modaya uyuyor diye alınan kıyafet veya aksesuar büyük ihtimalle bir sonraki sezon yerini başka trendlere bırakmış olacak. Bazı bayanların sezon sonu aldığı kıyafetleri giyebilmek için serin sonbahar aylarında askılı giysilerle dolaştıklarını sıkça görüyoruz. Sevgili bayanlar böyle durumları yaşamak istemiyorsanız sezon sonu indirimlerinden faydalanacağınız zaman o kıyafetin zamanının geçip geçmediğine dikkat edin.

Abartılı giyinmek

Günlük yaşantıda abartılı giyinmek ve aşırı derecede makyaj yapmak, takıp takıştırmak sık yapılan ve kadınların vazgeçmemekte ısrarcı olduğu moda hatalarından. Öyle bayanlar var ki makyaj yapmadan, giyinip süslenmeden bakkala bile gitmiyorlar. Güzel giyinmek, kendine bakmak bu kadar abartılmamalı. Günlük yaşantınızda daha rahat ve sade kıyafetler ve hafif makyaj yaparsanız, özel bir gün ve gecede şık giyindiğinizde istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Diğer türlü zaten her zamanki gibi giyinmiş olacağınız için dikkat çekici olamazsınız.

Vücut yapısına uygun giyinmemek

Kilolu bir bayanın çok dar, vücut hatlarını belli eden kıyafetler giymesi hoş olmayacağı gibi, zayıf bir bayanın da aşırı bol üzerinden düşecek gibi kıyafetler giymesi hoş olmaz. Giysi seçimizde vücut yapınızı ve boyunuzun uzunluğunu dikkate alarak giysi ve ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Bu saydığımız sık yapılan moda hataları yüzünden çoğu bayan günün hatta haftanın rüküşü seçilme riskiyle karşı karşıyadır. Bayanlar unutmayın moda size yakışandır; üzerinizi giyip aynaya baktığınızda güzel görünüyorsanız, size yakışan bir tarz oluşturmayı başarmışsanız zaten her zaman modern ve şık görünürsünüz