Topuk Çatlağı Çözümü

Topuk çatlağına ne iyi gelir? sorusunun cevabı hem bu problemden kurtulmak hem de daha güzel ayaklara sahip olmak bakımından önemlidir. Ciltte meydana gelen kuruma nedeni ile topuklarda çatlaklar oluşmaya başlar. Bu duruma zamanında müdahale edilmediğinde bu çatlaklar artar ve daha kötü bir görünüm oluşur. çatlakların derinleşmesi halinde yürümek, ayakkabı giymek bir işkence haline gelebilir. Cilt kuruluğunun yanı sıra sürekli topuklu ayakkabı giymek ve fazla kilolar nedeni ile topuklarda oluşan baskı da topuk çatlaklarını tetikler. Siz de topuklarınızdaki çatlaklardan şikayetçi iseniz bu sorunu evde doğal bakım uygulayarak çözebilirsiniz.

Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Doğal Formüller

Topuk çatlaklarının tedavisi için bölgedeki kuruluğun giderilmesi gerekmektedir. Cildin nem dengesi sağlandığı zaman çatlaklar giderilebildiği gibi yenilerinin oluşumu da önlenebilir. Evde nemlendirici bakım uygulayarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Aşağıda size bu konuda yardımcı olabilecek, topuk çatlakları için doğal formüller veriyoruz. Bunları düzenli uygulayarak daha güzel ve bakımlı ayaklara kavuşabilirsiniz.

Topuk Çatlakları İçin Muz Maskesi

Meyve olarak hepimizin severek tükettiği muz, cildi nemlendirmekte de oldukça etkilidir. 1 tane muzu çatal yardımı ile ezdikten sonra bunu topuklarınıza ve ayaklarınıza sürün. Cilde etki etmesi için 15 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı ılık su ile yıkayarak uygulamayı tamamlayın. Bu uygulamayı birkaç hafta düzenli olarak yaptığınızda yumuşacık ayaklara ve çatlaksız topuklara sahip olabilirsiniz.

Topuk Çatlağı İçin Pirinç Unu ile Peeling

Bölgedeki ölü derinin atılması ve cildin tazelenmesi için topuklarınıza peeling uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 1 yemek kaşığı pirinç unu, 2 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve çok az elma sirkesini bir kabın içinde macun kıvamına gelene kadar karıştırmak. Ayaklarınızı 10 dakika ılık suda beklettikten sonra bu karışımla fazla bastırmadan ovalamak. Düzenli olarak yapacağınız bu uygulama sayesinde topuklarınızdaki çatlaklardan kurtulmanın yanı sıra daha güzel ve bakımlı ayaklara sahip olabilirsiniz. Uygulamayı yaparken çok fazla bastırmadan hafifçe ovalamanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde uyguladığınız aşırı baskı nedeni ile canınız yanar ve bölge tahriş olabilir.

Topuk çatlaklarından kurtulmak için sizlerle paylaştığımız bu doğal bakım formüllerini uygulayabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra ayaklarınız kurumadan nemlendirici bir krem sürmek de bölgeyi nemlendirmek için oldukça faydalıdır. Gece yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici krem sürüp, pamuklu bir çorap giymek de ayak ve topuk bölgesini nemlendirmeye yardımcı olan pratik bir uygulama olarak çok işinize yarayabilir.