Anne sütü, çoğu bebek için ilk aylarda tek besin kaynağıdır. Bebekleri için her şeyin en iyisini düşünen anneler bu aylarda sütlerinin yeterli olup olmadığını konusunda hep bir şüphe duyarlar. Süt miktarlarını ölçme imkanı olmayan anneler, bebeklerinin sürekli emme isteğinden sütlerinin yetersiz olduğu kanısına varırlar. Siz de bu emziren anneler arasında yer arıyorsanız, anne sütünü arttırmanın yolları konusunda yaptığımız araştırmayı inceleyebilirsiniz.

Anne sütü bebeklerin özellikle il 6 ayında çok önemlidir. Onların temel besin kaynağı olan bu özel sıvının arttırılması için beslenme uzmanlarının önerdiği pratik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Yeşil yapraklı besinleri sıkça tüketin. Özellikle koyu yeşil yaprakları bulunan roka ve maydanozu her yemeğin yanında salata olarak tüketmeye çalışın. Bunun dışında semiz otu, ıspanak ve pazının da yemeklerini sıkça tüketin.
  • Sıvı tüketimini arttırın. Normalde çok sıvı tüketmeyi sevmeseniz bile bu dönemde günde 3-3,5 litre kadar sıvı tüketmeye çalışın. Bu miktarının en az 2 litresinin su olmasına, geri kalanın ise doğal meyve suları olmasına dikkat edin.
  • Rezene unutulmamalı. Anne sütündeki gazı da alan rezene, çay olarak ya da suda haşlanarak tüketilebiliyor. Ancak rezene tüketiminde de sınırlara dikkat edilmeli ve fazla tüketilmemeli. Aksi halde süt artması beklenirken, tamamen sütü kesilmesi ile karşılaşılabilir.
  • Diyet yapmayın. Doğumda fazla kilo alınsa bile emzirme döneminde kesinlikle diyet yapılmamalı. Bu sütün azalmasına ya da besleyici özelliğinin ortadan kalkmasına neden olur.
  • Yulaf ezmesi tüketin. Günde 1 kase yulaf ezmesi, bebeğiniz için besleyici bir süt üretimi sağlar.
  • Fesleğeni düzenli olarak yemeklerde tüketmek de anne sütü arttırmak için ideal bir yöntemdir.
  • Anne sütü ve arpa ilişkisi. Daha çok malt içecek ve bira yapımında kullanılan arpa yemeklerde de kullanıldığında anne sütünü arttırma özelliğine sahiptir. Bu özel besinin anne sütünü arttırma özelliği hemen hemen tüm emziren anneler tarafından bilinir.
  • Havuç, bal kabağı, kavun gibi turuncu renkli besinler de anne sütünü arttırma özelliğindedir.
  • Bunların yanında protein bazlı besinler de aynı şekilde anne sütünü arttırır.

Anne sütünü arttırmak için yapılabilecekler kısaca yukarıdaki gibidir. Siz de bebeğiniz için besleyici ve bol miktarda süt için bu maddelere dikkat ederek beslenebilirsiniz.