Çilt Lekesi Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri tedavisi denilince aklımıza cilt lekelerine kalıcı ve kesin çözümler sunan tedavi yöntemleri gelmektedir. Cilt lekeleri tedavisi neredeyse ilk medeniyetlerden bu yana değişik teknik ve leke giderme yöntemleriyle uygulana gelmiştir. Günümüzde ise cilt lekeleri tedavisi, tıbbi imkanların artması ve teknolojik yeniliklerin oluşmasıyla daha fazla çeşitlenmiş ve aynı zamanda cilt lekelerinin giderilmesine kalıcı çözümler sağlamaya başlamıştır. Cilt lekelerinin tedavisini başlıca 3 ana bölüme ayırarak incelemek mümkündür.

Cilt lekelerinin bitkisel yöntemlerle tedavisi ve kesin çözüm

Cilt lekelerinin bitkisel ilaçlar kullanılarak giderilmesi aslında eskiden beri varolagelen bir yöntemdir. Özellikle cilt üzerinde iyileştirici etkisi olduğuna inanılan bir takım bitkilerin özleri, ilaç haline getirilerek bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bitkisel çözümün daha sonra inceleyecek olduğumuz farmakolojik cilt lekeleri tedavisinden temel farkı, bitkisel özlerin işlenmeden ham haliyle kullanılıyor olmasıdır. Doğal bir yöntem olan bitkisel ilaçlarla cilt lekesi tedavisi, aslında ayuverdik bir tedavi metodu olarak çin ve hint alternatif tıbbında da yaygın biçimde kullanılırlar.

Cilt lekelerinin ev yapımı yöntemlerle tedavisi ve kesin çözümü

Ev yapımı yöntemlerle cilt lekelerinin iyileştirilmesi ve tedavisi, aslında bitkisel çözümleri de içine alan daha geniş bir uygulama olanağı bulunan bir cilt lekesi yok etme tekniğidir. Ev yapımı yöntemlerde gerek bitkisel gerekse hayvansal ürünler (süt bal yoğurt gibi) cilt lekelerini iyileştirmede etkili olarak kullanılırlar.

Cilt lekelerinin ilaçla tedavisi ve kesin çözümü

İlaç kullanarak cilt lekelerini iyileştirmek ve yok etmek, aslında bir dermatolog denetiminde yapılması gereken ve profesyonel destek gerektiren bir cilt lekeleri tedavisi yöntemidir. Cilt lekelerini iyileştiren ilaçlar, genelde farmakolojik testlerden geçirilerek piyasaya sürülen etkili ilaç türleridir. Bu tür tedavi edici cilt lekesi ilaçlarına ulaşabilmek için cildiye uzmanından reçete almak gerekmektedir.

Cilt lekelerinin lazer ve ultraviyole ışın tedavisi ve kesin çözümü

Günümüzde teknolojinin en büyük nimetlerinden birisi de değişik hastalıkların tedavisinde kullanılan ışın tedavisi yöntemidir. Cilt lekelerini ışınlar vasıtasıyla tedavi etmek. Henüz yeni bir teknik olup, bazı güzellik merkezlerinde hizmet olarak sunulmaktadır. Bu tür lazer ve ultraviyole ışın tedavilerini uzman personel eliyle almanızı tavsiye ederim. Özellikle sivilce lekelerine uygulanan dermabrazyon ve lazer tedavisi türü yöntemler oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir.

Hangi Cilt Lekeleri Tedavi Edilemez

Vicudumuzda bir çok nedenle cilt lekeleri oluşabilmektedir. Bunların başlıcaları akne lekeleri, çil lekeleri, gebelik dönemindeki hormonal duyarlılıktan oluşan lekeler, doğumsal lekeler, foto yaşlanmaya dayalı lekeler, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri gibi değişik türde cilt lekeleri mevcuttur.

Cilt lekelerinin büyük çoğunluğu tedavi edilebilmektedir. Damarsal lekeler adı verilen ve cildin alt tabakasından kaynaklanan açık tenli kişilerde görülen cilt lekesi türü, tedavi edilemez nitelikte olabilmektedir. Tedavi edilemeyen cilt lekelerinde ise cilt lekesinin rengi hafifletilebilmekte ve bu işlemde lazer tedavisi seansları uygulanmaktadır.

Ayrıca çok derin sivilce izleri ve akne lekeleri de ( acne scar) bazı durumlarda tedaviyle bile izleri silinemeyebilir.

Güneş lekeleri tedavi edilseler bile yaz aylarında güneşe maruz kalındığında tekrarlama riski gösterebilmektedir. Bu nedenle güneş lekelerini önlemek için hassas ciltli kişilerin yaz aylarında yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.

Sivilce izlerinin ve sivilce lekelerinin sebepleri nedenleri tedavi yöntemleri nelerdir?

Hepimizin malumu olduğu üzere, cilt ve yüzümüzde oluşan lekeler, savaşılması ve yok edilmesi zor, baş belası cilt sorunlarından birisidir. Herhangi birimizin herhangi bir zamanda aniden başına gelebilcek sorunların başında cilt lekeleri gelmektedir.

Cilt lekelerinin de ebette değişik sebep ve nedenleri bulunmaktadır. Her ne kadar tüm cilt lekeleri ciltte iz bıraksa da bu izlerin renk ve görünümü olanların sayısı oldukça azdır. Yani diğer bir ifadeyle geçirilemeyecek olan cilt lekelerinin sayısı ve çeşidi aslında bir hayli azdır. Cilt lekeleri ciltte iz, solgunluk veya bir takım alerjik etkiler bırakabilmektedir. Her ne kadar cilt lekeleri yok edilebilse de bu tedavi, bir hayli zaman geçmesi ve masrafa yol açabilmektedir. En yaygın cilt lekelerinin başında, sivilce izleri, akne lekeleri, beyaz lekeler, kahverengi cilt lekeleri ve güneş lekeleri gelmektedir. Kahverengi lekelerin sebepleri ise doğum sonrası oluşan cilt lekeleri veya yaşlılık lekeleri sayılabilir.

Sivilce lekeleri genel olarak ciltte gözle görülür koyu bir iz ve renk değişimi ile farkedilebilir. Özellikle yaygın akne lekeleri, sivilce yarası sonucu oluşan ve yara izi formunda olan bir cilt lekesidir. Genelde gerek sivilce lekesi olsun gerekse güneş ve doğum lekeleri olsun, hanımlar tarafından çoğunlukla makyaj ve pudra kullanılarak örtülmekte ve gizlenmektedir. Bu ise aslında cilt lekelerine kesin çözüm olarak nitelendirilemez. Hatta tam aksine özellikle sivilce oluşumunda kozmetik makyaj malzemelerinin büyük etkisi vardır. Çünkü kozmetik maddeleri ciltteki gözenekleri tıkayarak derinin toksinleri dışarı atmasına engel olur. Bu da zamanla sivilceleri artırır veya sivilce sorunu olan kişilerin sivilcelerini azdırır. Bu nedenle makyaj malzemeleri alırken özellikle cildin gözeneklerini tıkamayan ve sivilce oluşumuna sebep olmayacak özellikleri olan kaliteli kozmetik ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Sivilce ve akne tedavisi sırasında ise en iyisi hiç bir güzellik, makyaj ürünü ve kozmetik maddesi kullanmamaktır.

Komedon nedir: Sivilcelere neden olan ve cilt altında çıkamayıp biriken zehirli mikroplu yağ tabakalarına komedon adı verilir. Bazı güzellik ürünleri komedon oluşumuna neden oldukları için tıp dilinde bunlara komedojen maddeler adı verilir. Bu nedenle kullandığınız güzellik ve bakım ürününün komedojen etki yaratmamasına dikkat etmeliyiz.

Sivilcel lekelerini yok etmenin en kolay yöntemi sivilcelerin sebeplerini inceleyerek sivilceler nasıl geçer, ve sivilceler nasıl yok edilir sorularına cevap bulmamızda yamaktadır.

Sivilcelerin en önemli nedeni ergenlik sivilceleri adı verilen ve ergenlik döneminde ortaya çıkan hormon değişiklikleridir. Tabi sivilce sadece ergenlerde görülen bir sorun değildir. Psikolojik baskı ve stres, gerginlik, uykusuzluk, nemli iklim, güneş ışığı, yağlı cilt, yağlı besinlerle beslenmek, çevresel etkenler gibi bir çok faktör, tek başına bile sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Ayrıca hanımlarda adet görme ve menopoz dönemlerinde de sivilce oluşumu artabilmektedir. Bu hormonal değişiklikler, sivilceler neden oluşur sorusunun en önemli cavaplarıdır.

Sivilce tedavisinde ağızdan alınan doğum kontrol haplarının iyileştirdiği bilinmektedir.

Sivilceler nasıl oluşur: Yukarıda da değindiğimiz gibi sebum adı verilen ve cildimizin doğal yağları cildimiz için aslında gerekli bir maddedir. Ancak aynı zamanda bakteriler için ideal bir besin olan bu sebum yağlarının fazlası, cildimiz tarafından ter bezleri vasıtasıyla cildin dış yüzeyine çıkartılmaktadır. Cilt yüzeyine deri gözenekleri sayesinde ulaşan toksinler de cilt altı yağlarıyla birlikte deri yüzeyine ter ile atılmaktadır. Söz konusu bu gözeneklerin androjen hormonunun fazla üretimi neticesinde tıkanması ile sivilce ve akne oluşturan bakteri üremesine çok uygun bir ortam hazırlanmış olur. Bu da cilt altınde şişkinlik ve yangı oluşturur. Hormon değişiklikleri haricinde çevre kirliliği de deri gözeneklerimizi tıkayan ve sivilcelere neden olan önemli bir etkendir.

Sivile tedavisinde 2 temel yöntem vardır. Bunlar:

1) İlaçla sivilce tedavisi,
2) bitkisel yöntemlerle sivilcelere çözüm

İlaçla sivilce tedavisi için bir cilt doktoruna gitmeniz gerekir. Akne sorunun ciddiyetine göre cilde sürülen solüsyonlardan tutun da kas içine yapılan antibiyotik tedavisi enjeksiyonuna kadar çok geniş bir tedavi uygulama alanı mevcuttur.

Sivilcelere bitkisel çözüm denilince ise şunları uygulayabilirsiniz.
Hindistan cevizi ve limon suyu sivilce tedavisi:2 kaşık Hindistan cevizi tozunu 1 çay bardağı ılık suya koyun ve 3 yemek kaşığı doğal limon suyu koyarak bekletin. Sonra lapa haline gelen hindistan cevizini yüzünüzdeki sivilce şikayeti olan bölgelere süürün. Bu tedaviyi her gün yapın. 15 gün sonunda sivilcelerinizin söndüğüne şahit olacaksınız.

Karpuz suyu sivilce tedavisi: Karpuz suyu ile cilde 15 dakika boyunca yapılan masaj da ciltteki toksinleri söküp almakta ve sivilce oluşumuna engel olmaktadır.
Havuç suyu sivilce tedavisi:Havuç suyu da sivilcelere etkili bir tedavi sunan bitkisel bir çözümdür. Aynen karpuz suyu gibi masajla yüze uygulanmalıdır.

Sivilce lekeleri için soğan suyu kürü

Soğan suyu sivilce için gerçekten eşi benzeri az bulunur bir çözümdür. Sivilce için soğan suyu, sivilcelere ve aknelere bitkisel ev yapımı çözümler arasında en iyi sonuç verenlerdendir. soğan suyu sivilcelere iyi gelirmi? elbete iyi gelir. Soğan suyunun sağlığa ve zayıflamaya faydaları yaygın bilinen bir gerçektir. Ancak cilt lekeleri tedavisinde bitkisel yöntem olarak işe yaradığı ve çok etkili bir sivilceleri iyileştirme tedavi etme ve sivilcelerden kurtulma yöntemi olduğunu pek az kişi gelir.

Soğan suyu kürü her ne kadar içerisinde bulunan yağ yakıcı enzimler nedeniyle zayıflamak için yaygın olarak kullanılsa da ciltdeki sivilceleri yok etmek ve cilt gençleştirmek için de soğan suyunun faydaları saymakla bitmez. Soğan suyunun cilt lekeleri ve sivilce giderici etkisi ise bugün sizlere vereceğim müjdeli haber oluyor.

Soğan suyu ve deniz yosunu çamuruyla yüzünüze uygulayacağınız ev yapımı bitkisel tedavi ve çözümler ile 1 aya kalmadan sivilcelerden kurtulacaksınız. Bunun için 3 büyük baş beyaz kuru soğanı blender den geçirerek bir güzel suyunu sıkınız. 1 çay bardağı içerisine bunu koyunuz. Daha sonra orta boy bir tencereye 3 büyük su bardağı su döküp kaynatın. içerisine 100 gram deniz yosunu çamurunu koyunuz. Sonra da bunu bir güzel kaynatıp koyu kıvama getiriniz. kaynar vaziyetteki tencereye soğan suyunu ekleyiniz. içerisine az miktarda bal ve limon suyu katabilirsiniz. Bu yaptığınız cilt maskesini her akşam uykudan evvel sivilce sorunu olan bölgelerinize sürerek uyuyunuz.

Cilt lekeleri ve kırışıklıklar için evde maske tarifi

Cilt lekelerine doğal çözümler başlığı altında sunduğumuz cilt maskesi tarifleri bölümüne yeni ve güzel bir Suna Dumankaya cilt maskesi formül demeti ekliyoruz. Bu cilt maskesi sayesinde bir yandan sivilce ve doğum lekelerinden kurtulurken diğer yandan da cilt gençleştirme ve kırışıklıkları engelleme fırsatı yakalamış olacaksınız Cilt Maskelerimiz için hazırlık aşamasında cam kaplar ve tabaklar kullanmalıyız ki cilt maskesinin içerisinde bulunan bitkisel formüllerin biyokimyasal yapısı bozulmasın. Şimdi gelelim yapacağımız doğal cilt bakımı maskesi formülüne:

Cilt kırışıklıkları için ev yapımı cilt maskesi: Pazardan veya aktardan bir demek ıhlamur alınız. Bu ıhlamutun çiçek ve yaprak kısmını bir güzel havanda dövünüz. Daha sonra iyice ezilip hamur kıvamına gelince içerisine az yağlı süt ve bir miktar salatalık suyu ekleyiniz. Bu karışımı kaşıkla bir güzel çırparak krem kıvamına gelmesini sağlayınız. Ve her akşam bu karışımı sadece o günlük size yetecek kadar hazırlayarak cilt lekeleri olan cilt bölgemize sürüyoruz.

Cilt gerdirmek için ev yapımı kırışklık maskesi: Bu maske sayesinde bir yandan cildimizi gererek genç bir görünüm kazanacaksınız, diğer yandan da cilt lekelerine ve ciltteki kırışıklıklara kesin çözüm elde etmiş olacaksınız. Bir miktar acı badem yağını temin ederek bunu pirinç lapası unu ce 1 adet akı alınmış yumurta sarısı ile karıştırınız. İyice muhallebi kıvamına gelesiye kadar çırğıyoruz. Saha sonra bu bitkisel krem solüsyonunun içerisine az miktarda yağsız süt ve bal ekleyerek bir güzel hamur gibi yoğuruyoruz. Bu bitkisel kremi 3 günde bir düzenli olarak kırışıklık olan ve ciltte gerginleşmesi istenen bölgeye sürüyoruz.

Doğum ve hamilelik Lekeleri İçin Maske: Bu bitkisel maske için bir miktar havuç ve yanında sızma zeytinyağı temin etmek gerekiyor. içerisine az miktarda kil de koyuyoruz ve yoğuruyoruz. Sabah ve akşam bu bitkisel killi kremi hamilelik ve doğum lekeleri olan bölgelere uyguluyoruz. Zamanla hamilelik sonrası kahverengi lekelerin azaldığına ve yok olduğuna şahit olacaksınız.

Sivilce ve akne Lekeleri İçin Maske: Güneş lekeleri tedavisi en zor cilt lekeleri sorunlarındandır. Bunun için yumurta akının ve limonun iyileştirici özelliğini kullanmamız gerekecektir. Gerekli malzemeler; limon kabuğu, yumurta akı ve bir çay kaşığı bal dır. Limon kabuğunu iyice rendeleyip yumurta akı ve bal ile karıştırarak bir güzel çırpıyoruz. Özellikle banyo veya sauna dan sonra uygulandığında hem sivilce akne lekelerinin izlerini yok edeceğiz hem de ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlayarak daha canlı ve genç bir cilt görünümüne sahip olacağız.

Kahverengi lekelerin tedavisi için elma limon suyu karışımı maskesi: Elma ve Limon suyunun kahverengi lekelere iyi geldiğini herkes bilir. Şimdi bu sihirli iksirden faydalanmak için iki meyve suyunu sıkarak eşit oranda birbirine yarımşar bardak olarak karıştırıyoruz.Ardından bu karışımın içerisinde 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve yağsız süt ilave edip krem kıvamına gelene kadar kısık ateşte bir güzel kaynatıyoruz. Söz konusu krem kıvamındaki cilt maskesini sabah ve akşam 2 kez cildimizdeki kahverengi lekelerin olduğu bölgelere sürüyoruz.

Yanık Lekeleri İçin Krem

Yüzünüzde sigara yanığı gibi bir cilt ve yanık lekesi mevcutsa bu yanık, birçoğumuzda estetik ve güzellik açısından rahatsızlık yaratabilmektedir. Bu tür yanık lekelerinden kurtulup cildinizin eski güzelliğine kavuşmasını diliyorsanız buna özel cilt lekesi kremlerini kullanmalısınız. Bu tür ciltteki yanık izlerini tedavi eden merhemler ve kremlerin temel özelliği, hem cildi tamir ederek cildinize eski görünümüne yakın bir görünüm sağlaması, hem de daha sonraki cilt yanıklarına ve lekelerine karşı bir koruma sağlamasıdır.

Etkili Yanık izleri için kremler bulunmaktadır. Arap kızı kremi ve, Tala cilt kreminde olduğu gibi bu ürünlerin temel niteliklerinden birisi de doğru kullanıldığı takdirde cilt lekelerini ve yanık izlerini tedavi etmeyi garanti etmesidir.

Bu tür yanık merhemleri genelde memnuniyet garantisi verilmekte ve aynı zamanda cilt yanık lekelerinin zamanla iyileşeceği de temin edilmektedir.

Bu tür yanık kremlerinin etkili olduğu lekeler genelde dar bölgede bulunan sigara yanıkları lekeleri gibi koyu renkli cilt lekelerinin yer aldığı, kuru ciltli hassas ciltlerde de işe yaramaktadır.

Sigara Yanığı İzi Geçer Mi?

Diğer bir cilt sorunu da sigara yanığı izleridir. Bazı küçük kazalar sonucu sigara yanığı izleri oluşabilir. Sıklıkla sigara yanığı izi geçer misigara yanık izi geçer misigara yanığı iz bırakır mı tarzında sorulara rastlamak mümkün. İlk olarak cilt lekesini krem ve merhem yoluyla tedavi edebilmek için, ciltte bulunan sigara lekesinin 2 buçuk santimetre çapından daha fazla olmaması gerekir.

Ayrıca kullanacağınız yanık lekesi giderici cilt lekesi kremlerinin aynı zamanda cilde nem sağlayıcı ve nemlendirici niteliklerinin ve özelliklerinin de olması gerekir.

Şayet aynı zamanda cilt koruyucu krem kullanıyorsanız bu cilt kremini, cilt leke giderici kremden en az 15–20 dakika önceden kullanmanız gerekir. 1-2 saat beklerseniz yanık izi giderici kremlerin etkisini en yüksek oranda hissedersiniz. Yanık cilt lekesi kremi kullandıktan bir süre sonra bekleyerek kremin cilt lekeli bölgece iyice emilmesini sağlamalısınız. Cildin lekeli bölgesinin kurumasının ardından 30 dakika sonra yanık lekesi giderme işlemi tamamlanmış olacaktır. Cildinizi temizlemek ve atık madde bırakmamak amacıyla cilt lekesi kreminin ciltte kalan fazlalıklarını da silmeniz doğru olacaktır.

Cilt leke kremleri bazen set olarak satılmaktadır. Bu yanık lekesi merhem ve krem setleri, ciltte yer alan çoklu yanık lekelerinin giderilmesi ve yok edilmesinde ie yaramaktadır. Siz bu tür leke giderici krem setleri alacaksanız, piyasada kendini kanıtlamış ve iyi bilinen cilt yanık lekesi giderici setlerden almaya özen gösteriniz. Bu tür etkili cilt lekesi kremlerinin etkilerinin kısa sürede göreceksiniz. Cilt lekesi kremlerinin tedavi gücünü artırmak için cilt lekesine doğal çözümler uygulamaktan geri kalmayınız. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir